Emocje to ciężki kawałek chleba, a emocje dzieci jeszcze cięższy. Dzisiaj przychodzę do Was z książkami od wydawnictwa Jedność dla dzieci i są to “Od kłótni do zgody. Jak radzić sobie z konfliktami” oraz “Moc wrażliwości. Opowieść dla wszystkich, którzy czują mocniej i więcej”. 

Obie pozycje są bardzo w porządku, a ta o wrażliwości jest nam bliska, ponieważ mam temat jest mi niezwykle bliski. Nie będę wdawać się w szczegóły, ale przy wrażliwości nie jest lekko, trzeba starać się dwa razy mocniej, rozmawiać i przede wszystkim starać się zrozumieć. Dzieciom wrażliwym jest trudniej i książka także o tym opowiada, opowiada także o dziadku, który pociesza swoją wnuczkę, że kiedyś będzie prościej. Tak, dorośli rozumieją więcej, ale trzeba pomóc dzieciom przez to przejść, co nie jest łatwą drogą. “Moc wrażliwości” czytało mi się dobrze, napisana jest przyjemnym językiem, nic mi nie zgrzytało, a cała książka jest zrozumiała i treściwa. Ilustracje przypadły nam do gustu, są delikatne i nie przytłaczają. 

“Od kłótni do zgody. Jak radzić sobie z konfliktami” to pozycja o przyjaciołach, którzy niestety się pokłócili i to nie byle jak. Kto z nas się nie kłóci? To naturalne, ale trzeba pamiętać, aby później się przeprosić. Nie każdy to potrafi, to trudna sztuka, bo kto niby pierwszy ma przyznać się do błędu? Szczególnie trudno zrozumieć to dzieciom, ale czy dorosłym też tak łatwo to przychodzi? Chyba nie zawsze. Niemniej książka podpowiada jak radzić sobie w trakcie kłótni, podpowiada o jakich zasadach pamiętać, ale podczas kłótni wszystkie hamulce puszczają. Wtedy emocje biorą w górę i choć chciałoby się pamiętać o tym, aby się nie przekrzykiwać, nie mówić jednocześnie i tak dalej, to… jest to trudne. Jednak kiedy emocje opadną, warto przemyśleć wszystko na spokojnie i wyciągnąć wnioski. 

Obie książeczki są życiowe i pomocne, odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. 

[WSPÓŁPRACA BARTEROWA]

Write A Comment